17 853 43 57

Kontakt:

Al. L. Okulickiego 17, 35-206 Rzeszów, doto@dotorzeszow.pl

NIP: PL 772 154 51 18

Nr. konta: 89 9159 0000 2001 0006 7856 0001

Salon Partnerski Tarasola

 

F.P.U.H. DOTO Kasznicki Tomasz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i ich kopiowanie jest zabronione.

 

Polityka RODO

Strona DOTO na Facebook
Strona DOTO na Facebook
Strona DOTO na Facebook
Kanał firmy DOTO Pergole Markizy
09 kwietnia 2020

STEROWANIE DOMEM ZA POMOCĄ GŁOSU? TO MOŻLIWE! DZIĘKI CENTRALI TAHOMA® I ASYSTENTOWI GOOGLE

Artykuł pochodzi z www.somfy.pl

 

Cofnijmy się na moment w przeszłość. Trzymasz swój pierwszy smartfon w dłoni, nie możesz oderwać oczu

od nowych funkcji, nie możesz się przyzwyczaić do nowego sposobu obsługi.

 

 

Myślisz: rewolucja! A dziś? W Twojej kieszeni znajduje się już kolejny model, biegle poruszasz się między aplikacjami, płacisz rachunki i zamawiasz jedzenie on-line. Czy wiesz, że dziś możesz więcej? Aplikacja TaHoma® w smartfonie pozwala sterować urządzeniami domowymi i sprawdzać, co pod Twoją nieobecność dzieje się w Twoim domu. Czy zrobisz kolejny krok w stronę wygodnego życia? Wystarczy, że połączysz centralę TaHoma® z Asystentem Google i zaczniesz sterować urządzeniami w domu głosowo.

Obecnie dzięki np. Google Assistant możemy sterować głosowo urządzeniami domowymi, takimi jak rolety, bramy czy oświetlenie. Wystarczy, że będą one połączone z centralą sterującą TaHoma® marki Somfy, która już sama w sobie umożliwia nam komfortowe zarządzanie domem na odległość z aplikacji w smartfonie.

 

O co możemy zapytać Asystenta Google?

 

Po zintegrowaniu centrali z Google Assistant możemy głosowo sterować urządzeniami pojedynczo lub też uruchamiać ustawione wcześniej scenariusze. W skrócie oznacza to tyle, że zamiast klikać w aplikacji, możemy tylko uruchomić Asystenta Google i wypowiedzieć odpowiednią komendę.

Wyobraźmy sobie, że wracamy do domu samochodem. Zbliżamy się do naszej posesji, dostępu do której strzeże zamknięta brama wjazdowa. Aktywujemy Google Assistant i mówimy: „OK Google, open the gate”. Ze względów bezpieczeństwa aplikacja zapyta nas o kod PIN w celu potwierdzenia komendy. Ustaloną wcześniej kombinację cyfr również wypowiadamy głosowo. Wówczas brama otworzy się automatycznie, a my możemy płynnie wjechać na podjazd, bez odrywania rąk od kierownicy. To takie proste!

 

 

Jak tworzyć komendy głosowe?

 

Zaczynamy od prostego sformułowania „OK Google”, które wzbudzi asystenta. Następnie wydajemy już konkretne polecenie. Jeśli planujemy sterować jednym urządzeniem lub jedną grupą urządzeń, np. otworzyć jedną roletę zewnętrzną w salonie, wówczas używamy słowa „open” i wypowiadamy nazwę wybranego produktu zgodnie z oznaczeniem w aplikacji TaHoma®. Jeśli chcemy zamknąć np. bramę wjazdową używamy polecenia „close”. Nieco inaczej wygląda to w przypadku uruchamiania scenariuszy. Tu komendą aktywującą jest „turn on”. Ze względu na ograniczoną dostępność opcji językowych w Google Assistant zalecamy używanie komend głosowych w języku angielskim.

Oczywiście, co ważne, komunikacja z asystentem jest dwukierunkowa. Oznacza to, że za każdym razem kiedy wydasz polecenie głosowe otrzymasz informację zwrotną o położeniu urządzeń  To możemy również sprawdzić bezpośrednio w aplikacji TaHoma® - jeśli wyposażyliśmy nasz dom w produkty w technologii io-homecontrol® o dowolnej porze i z dowolnego miejsca zobaczymy, jaki jest status poszczególnych elementów domu (np. podniesiona roleta, zamknięta brama garażowa, wyłączone oświetlenie).

 

To naprawdę się sprawdza!

 

Sterowanie głosowe to rozwiązanie niezwykle wygodne. Wykonywanie rutynowych domowych czynności zajmuje nam dokładnie tyle czasu, ile wypowiedzenie krótkiej komendy głosowej.

Przykładowo: wstajesz rano i chcesz otworzyć wszystkie rolety, aby wpuścić promienie słoneczne do domu i z energią rozpocząć nowy dzień.

-Ty: „Ok Google”

-Ty: „Open roller shutters”

-Asystent: „Ok”

…i do Twojego domu wpada naturalne światło.

Nie możemy zapominać również o ważnych aspektach bezpieczeństwa i energooszczędności. Ile razy zapomniałeś zamknąć bramę garażową czy wyłączyć oświetlenie, gdy w pośpiechu wychodziłeś z domu? W domu sterowanym głosowo jedną komendą aktywujesz scenariusz, który zabezpieczy dom na czas nieobecności.

Przykładowo: spóźniasz się na ważne spotkanie do biura, a jeszcze musisz odwieźć dzieci do przedszkola.

- Ty: „Ok Google”

- Ty: „Turn on leaving home”

- Asystent: „Ok”

… i uruchomią się urządzenia dodane do scenariusza „Wychodzę z domu”: wszystkie rolety zostaną opuszczone, oświetlenie wyłączone i brama garażowa zamknięta, a Ty możesz popędzić do swoich codziennych obowiązków.

 

 Jakie inne możliwości daje sterowanie głosowe?

Sterowanie głosowe to wciąż nowe rozwiązanie, a jego możliwości i zastosowanie rozwijają się w ogromnym tempie. Już dziś w swoim domu możesz, przy pomocy komend głosowych w połączeniu z odpowiednio zdefiniowanymi produktami czy scenariuszami w TaHoma, sterować oświetleniem, bramą garażową, wjazdową, roletami… aż po ogrzewanie czy alarm. Takie możliwości znacznie ułatwiają nasze życie, sprawiają że staje się ono bardziej komfortowe, a my oszczędzamy  nasz jakże cenny czas.

 

Opublikował: Piotr Żyradzki

 

 

Powrót do strony głównej

 

Zobacz inne artykuły